top of page

10 סיבות שהן לא סיבות טובות להתערבות וזירוז לידה
מרווה זהר, מיילדת

 

עשר הסיבות האלו, הן כשלעצמן לא סיבות מספיק טובות להתערב בלידה ולעשות זרוז/ ניתוח קיסרי. (אסתייג ואומר, שכל מקרה לגופו, ובעיקר כל אישה לגופה)....

 

1. כי חושדים שהתינוק שלך גדול – חשד לתינוק גדול לא מהווה אינדיקציה לקיסרי, וגם לא לזרוז. הערכת משקל כשמה כן היא- הערכה בלבד, וגם לו יכלו לדעת בוודאות שהתינוק גדול, דוקא אם הוא באמת גדול עוד יותר חשוב לתת לו להתבסס היטב באגן, מה שאומר לחכות בסבלנות ולא לזרז. 


2. כי חושדים שהאגן שלך צר- אי אפשר לדעת לפני הלידה את הממדים של האגן ביחס לעובר שצריך לעבור דרכו ברגע האמת. ויתכן מאוד שאין דבר כזה אגן צר, רק רופא שצר לו. 


3. כי עברת את שבוע 41- ארגון הגיניקולוגים האמריקאים בדיוק שינה את ההנחיות ואמר שאפשר להיות בהריון גם עד שבוע 42+ 6 ימים. ומחקר שיצא לאחרונה הראה את מה שמי שעוסקת במיילדות טבעית ידעה תמיד- אורך ההריון האנושי הנורמלי והבריא משתנה ביותר מחמישה שבועות! 


4. כי ירדו לך המים- אחרי שרואים שהמים צלולים (ולא מקונייאלים) ושאין צניחת חבל טבור, אפשר להישאר עם ירידת מים 24 שעות, 48 שעות, 72 שעות וגם שבוע! הגוף ממשיך לייצר מים, אז לא נגמרים לעובר המים. יש כמובן צורך במעקב, וצריך להקפיד ולשמור שלא יתפתח זיהום. זה אומר להמנע מהחדרת כל דבר לנרתיק, (אז בלי בדיקות פנימיות) למדוד חום, לשתות הרבה, ולתמוך במערכת החיסונית. 


5. כי יש לך תאומים- איך יולדים תאומים? קודם נולד הראשון, ואז נולד השני. תשאלו את רבקה אמנו, או את ארגון הבריאות העולמי.


6. כי יש מצג עכוז- מצג עכוז זה לא סיבה לניתוח קיסרי. עכוז זה לא אבנורמלי אלא ואריאציה של הנורמלי. תמיד, בכל אוכולוסיה יהיו תינוקות שיוולדו עם הטוסיק ראשון והראש אחרון. היה מחקר אחד שהראה שעדיף לנתח, ואז מצאו מלא טעויות במחקר הזה, ואפילו מי שפרסמה אותו חזרה בה מהמסקנה הזאת! אמרה לי פעם אמא לשישה שילדה עכוז :"ואו, זה הרבה יותר נוח ככה, החלק הכי גדול יוצא בסוף, כשהכל כבר פתוח"


7. כי היה לך ניתוח קיסרי קודם (או שני ניתוחים קיסריים קודמים). כמו שבטח שמעת, זה תלוי בסוג הצלקת ובעוד כמה גורמים, אבל באופן כללי יש הרבה סיבות ממש טובות לנסות ללדת בלידה טבעית אחרי קיסרי, ושוב להעזר בסבלנות, ולהנמע מזרוזים.


8. כי את בשלב לטנטי כבר שלושה ימים. אני שומעת כל הזמן נשים שמגיעות לבית חולים, בפתיחה שתים או שלוש. ואז אחרי יום או יומיים בפתיחה כזאת אומרים להן שהן לא מתקדמות וצריך לזרז. לפני שאת בלידה פעילה (פתיחה 4-5, עם צירים תכופים וחזקים), אין שום לחץ ואין שום סטופר. כל עוד את מקפידה לנוח, לשתות, כל עוד את והעובר מרגישים טוב ....


9. כי הלידה לא מתקדמת (או לא מתקדמת לפי עקומת פרידמן) כבר הוכיחו שעקומת פרידמן (שמצפה ממך להתקדם ס"מ בשעה) היא שטות גדולה. ובכל זאת הציפייה להתקדמות לינארית עדיין קיימת. במציאות, לידה טובה ופיסיולוגית לפעמים נעצרת לכמה שעות טובות, ואין סיבה למהר.


10. כי את בפתיחה מלאה כבר שעתיים. גם כאן, כמו עם עקומת פרידמן, מסתבר שהפרוטוקולים היו מחמירים ולחוצים מדי. האמת היא שאין צורך לבדוק פתיחה, ואין צורך להלחיץ אותך (תרתי משמע) ושאם פשוט תחכי לדחף בלתי נשלט ללחוץ, הגוף שלך ידע בדיוק מה לעשות. אבל אם כבר בדקו פתיחה, או אם את עם אפידורל, אפילו המחקרים כבר נותנים שלוש שעות אז חבל על הלחץ.

bottom of page